Trądzik – jak określić jego rodzaj?

036Trądzik atakuje wszystkich. Nie patrzy na wiek czy kolor skóry! Szacuje się, że dotyczy aż 70% populacji ludzkiej! Każdy z nas wie, jak wygląda trądzik.. Ale nie każdy zna przyczynę jego powstawania. Wbrew pozorom, nieestetyczne krosty nie pojawią się tylko i wyłącznie w wyniku zaburzeń hormonalnych. Winny jest również:

  • stres
  • zła dieta
  • tryb życia
  • geny
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry

Zanim podejmiemy próbę leczenia, musimy wpierw postawić odpowiednią diagnozę, czyli dowiedzieć się z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia.

Trądzik – rodzaje, objawy

Trądzik niemowlęcy – przypuszczam, że Ciebie ten rodzaj trądziku nie dotyczy, ale może przytrafić się jakiemuś maluszkowi z Twojej rodziny. Pojawia się tuż po urodzeniu, znika samoistnie lub utrzymuje się do ok. 3 roku życia. Przyczyna powstawania trądziku w tak wczesnym wieku nie jest do końca wyjaśniona.

Trądzik pospolity – jak sama nazwa wskazuje jest to najczęściej występująca odmiana trądziku. Wpisuje się w wiek dorastania i związany z nim okres przemian hormonalnych. W wyniku zmian zachodzących w naszym organizmie, gruczoły łojowe zaczynają pracować na podwójnych obrotach, a na naszej skórze pojawia się trądzik!

Trądzik polekowy – występuje w wyniku gwałtownej reakcji organizmu na działanie niektórych leków. Zazwyczaj wywołują go preparaty stosowane w leczeniu:

  • chorób tarczycy
  • depresji
  • padaczki
  • gruźlicy
  • astmy

Trądzik zawodowy – występuje u osób, które w trakcie wykonywania pracy zawodowej mają kontakt z takimi substancjami, jak: olej, ropa, smoła, chlor oraz pył.

Trądzik różowaty – odmiana trądziku, której towarzyszy występowanie charakterystycznych rumieni. Ich intensywność nasila się w wyniku sytuacji stresowych, przebywania w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze, na skutek wypicia mocnej kawy, herbaty lub alkoholu.

Metody leczenia trądziku

Odpowiednio dobrana terapia nie tylko skróci czas trwania leczenia, ale również poprawi komfort życia pacjenta. Wiele osób zmagających się z trądzikiem, walczy również z depresją. Niestety nie ma uniwersalnej metody leczenia, która sprawdziłaby się we wszystkich postaciach tej choroby.
Zatem tabletki na trądzik oraz preparaty do stosowania zewnętrznego, miejscowego powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb skóry.  W przypadku tej choroby, wchodzi w grę tylko i wyłącznie leczenie oparte na metodzie prób i błędów. Preparat, który pomógł Twojej koleżance, niekoniecznie sprawdzi się również u Ciebie. Trzeba szukać, próbować i czekać na efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *